54. Literárny Kežmarok
V Kežmarku sa 13. až 14. júna 2019 stretli žiaci základných a stredných škôl a ich sprievodcovia z celého Slovenska na vyhodnotení a sprievodných podujatiach najstaršej literárnej súťaže svojho druhu Literárny Kežmarok 2019. 54. ročník bol výnimočný aj tým, že sa konal v roku, kedy historické mesto Kežmarok oslavuje 750. výročie udelenia mestských práv. Mladým literátom tento fakt domáci organizátori priblížili prostredníctvom scénky z pera spisovateľky a historičky Nory Baráthovej, v režijnej úprave Ivana Kubíka na Kežmarskom hrade.
Slávnostnému vyhláseniu výsledkov predchádzal nápaditý umelecký program, v ktorom žiaci miestnej ZUŠky pod vedením učiteľky Emílie Šavelovej predstavili víťazné práce.
Tradičný seminár bol venovaný literárnym osobnostiam Kežmarku.
Súťažiaci sa stretli s členmi poroty na rozboroch, kde získali spätnú väzbu a mohli sa čo-to dozvedieť o svojich literárnych pokusoch.
Víťazné práce organizátori zaradili do Spravodaja LK 2019 SLOVO.
Výsledky 54. ročníka Literárneho Kežmarku 2019
1. kategória
P O É Z I A
1. Ema Jeleňová, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
2. Tina Strenková, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
3. Daniel Verbický, 10 rokov, ZŠ s MŠ Stakčín
Čestné uznania:
Soňa Čandíková, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Miriam Sopociová, 11 rokov, ZŠ Moskovská, Michalovce
Lenka Melcherová, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Filip Cirák, 11 rokov, ZŠ s MŠ Nižná brána, Kežmarok
P R Ó Z A
1. Tina Strenková, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
2. Eva Onderišinová, 9 rokov, ZŠ Jána Švermu, Humenné
3. Soňa Brejková, ZŠ – Grundschule Kežmarok
Čestné uznania:
Hana Koreňová, 11 rokov, ZŠ Pionierov 1, Rožňava
Lenka Melcherová, 10 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Timea Kumorová, 11 rokov, ZŠ Š. Šmálika, Tvrdošín
Viktória Šteinová, 8 rokov, ZŠ Hroncova 23, Košice
Richard Prikler, 10 rokov, ZŠ Važecká 11, Prešov
Bibiana Ficková, 11 rokov, ZŠ J. Švermu, Humenné
2. kategória
P O É Z I A
1. Katarína Melcherová, 13 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
2. Anna Semková, 15 rokov, Gymnázium Grösslingova, Bratislava
3. Ema Fröhlichová, 14 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
3. Katarína Chmeliarová, 13 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Čestné uznania:
Alex Tankoš, 12 rokov, ZŠ J. Švermu, Humenné
Tomáš Janešík, 14 rokov, ZŠ A. Sládkoviča, Sliač
Alex Novák, 13 rokov, ZŠ Dr. D. Fischera, Kežmarok
Terézia Markusová, 14 rokov, Gymnázium V. Mihálika, Sereď
Daniela Haščinová, 14 rokov, ZŠ Dr. D. Fischera, Kežmarok
P R Ó Z A
1. Anna Semková, 15 rokov, Gymnázium Grösslingová, Bratislava
2. Adam Martiška, 15 rokov, Gymnázium Topoľčany
3. Alex Tankoš, 12 rokov, ZŠ Jána Švermu, Humenné
3. Matúš Dubjel, 12 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Čestné uznanie:
Mária Barnovská, 15 rokov, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Neverna Kraviarová, 14 rokov, ZŠ Kúpeľná 2, Prešov
Linda Donovalová, 13 rokov, Gymnáziu I. Kupca, Hlohovec
Ema Kračanská, 14 rokov, ZŠ Raslavice
Ema Hlaváčová, 15 rokov, ZŠ M. R. Štefánika, Čadca
3. kategória
POÉZIA
1. Adela Kučkovská, Gymnázium, Poprad
2. Marek Jaroš, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
3. Magdaléna Martišková, Gymnázium, Topoľčany
Čestné uznanie:
Zuzana Chmeliarová, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Andrea Bajnóczyová, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Barbora Langová, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
Petra Rybáriková, Gymnázium, Prievidza
Adriana Šinková, Gamnázium J. Hollého, Trnava
Samuel Onderišin, Gymnázium, Humenné
PRÓZA
1. Agáta Brozová, Gymnázium, Tvrdošín
2. Magdaléna Martišková, Gymnázium, Topoľčany
3. Kristián Lazarčík, SOŠ, Hlohovec
Čestné uznanie:
Barbara Langová, ZUŠ J. Melkoviča. Stará Ľubovňa
Karin Kopčová, Gymnázium, Humenné
Pavlína Hanzová, Ev. kol. gymnázium, Prešov
Natália Václaviaková, Gymnázium, Topoľčany
Porota pre 1. a 2. kateg.:
PhDr. Jozef Brunclík, PhD.
PaedDr. Eva Kollárová
PhDr. Ján Gallik, PhD.
Porota pre 3. kateg.:
Jána Petrík.
Mgr. Júlia Čurillová
Mgr. Nina Kollárová, PhD.
Dĺžka podujatia: 60 minút
Rok výroby: 2019
Dátum lokálnej premiéry: 10. júl 2019